What error(s) did Joe make in preparing his production cost report?

Florida Beach Company manufactures sunscreen lotion, called Surtan, in 11-ounce plastic bottles. Surtan is sold in a competitive market. As a result, management is very cost-conscious. Surtan is manufactured through two processes: mixing and filling. Materials are entered at the beginning of each process, and labor and manufacturing overhead occur uniformly throughout each process. Unit costs are based on the cost per gallon of Surtan using the weighted-average costing approach.

On June 30, 2014, Mary Ritzman, the chief accountant for the past 20 years, opted to take early retirement. Her replacement, Joe Benili, had extensive accounting experience with motels in the area but only limited contact with manufacturing accounting. During July, Joe correctly accumulated the following production quantity and cost data for the Mixing Department.

Production quantities:Work in process, July 1, 8,000 gallons 75% complete; started into production 100,000 gallons; work in process, July 31, 5,000 gallons 20% complete. Materials are added at the beginning of the process.

Production costs:Beginning work in process $88,000, comprised of $21,000 of materials costs and $67,000 of conversion costs; incurred in July: materials $573,000, conversion costs $765,000.

Joe then prepared a production cost report on the basis of physical units started into production. His report showed a production cost of $14.26 per gallon of Surtan. The management of Florida Beach was surprised at the high unit cost. The president comes to you, as Mary”s top assistant, to review Joe”s report and prepare a correct report if necessary.

Instructions

With the class divided into groups, answer the following questions.

(a)Show how Joe arrived at the unit cost of $14.26 per gallon of Surtan.

(b)What error(s) did Joe make in preparing his production cost report?

(c)Prepare a correct production cost report for July.

find the cost of your paper

The post What error(s) did Joe make in preparing his production cost report? appeared first on Best Custom Essay Writing Services | EssayBureau.com.

GET HELP WITH YOUR PAPERS

GET THIS ANSWER FROM EXPERTS NOW

WhatsApp
Hello! Need help with your assignments? We are here
Don`t copy text!