Grade A sugar costs 75 sh per kg and grade B sugar costs sh 50 per kg. Angela mixed the two grades and sold the mixture at sh 72 per kg. In so doing she made a profit of 20%. In what ratio did she mix them? Grade A sugar costs 7

Grade A sugar costs 75 sh per kg and grade B sugar costs sh 50 per kg. Angela mixed the two grades and sold the mixture at sh 72 per kg. In so doing she made a profit of 20%. In what ratio did she mix them?

Grade A sugar costs 75 sh per kg and grade B sugar costs sh 50 per kg. Angela mixed the two grades and sold the mixture at sh 72 per kg. In so doing she made a profit of 20%. In what ratio did she mix them?

Reference no: EM132069492

GET HELP WITH YOUR PAPERS

WhatsApp
Hello! Need help with your assignments? We are here